Make your own free website on Tripod.com


Barva Kouzel

          Ve vzdáleném, starobylém seskupení rozměrů, v astrální rovině, která původně vůbec nebyla určena k pohybu, se zachvěly a rozdělily spletené hvězdné mlhy...
        Pohleďme ...
       
Tam kráčí želva, Velká A'Tuin a pomalu se prodírá mezihvězdnými
proudy, nemotorné končetiny obaleny jinovatkou zmrzlého vodíku a prastarý   krunýř zbrázděný krátery po dopadu meteoritů. Oči velikosti moří, zakalené   revmatismem a prachem rozpadlých asteroidů, upírá neochvějně k Osudu.            
Těmito slovy začíná prolog k první knize ze série Úžasná Zeměplocha.
Poprvé byla čtenáři poskytnuta možnost projít se po zemi, kterou nesou čtyři   sloni - Berilia, Tubul, T'Phon Velký a Jerakeen na svých chobotech stojíc   přitom na zádech Velké A'Tuin.  
 
        Tou první byla...             
                    
BARVA KOUZEL           
      Vše se točí (alespoň v této knize) kolem Mrakoplaše. Mrakoplaš je
studentem Neviditelné univerzity, kde studují budoucí kouzelníci. Mrakoplaš   je ale absolutní nešika a packal. Jeho jedinou předností je neuvěřitelná   schopnost přežití a kouzlo z Oktáva, které se mu usadilo v hlavě a odmítá ji opustit. Oktávo není jen tak obyčejná kniha - je to kniha obsahující 8 Velkých zaklínadel a je notoricky známo, že ji na Zeměploše zapomněl Stvořitel, který je svou roztržitostí proslulý (alespoň TP to tvrdí ...).           Dalším hrdinou Barvy kouzel je Dvoukvítek - první turista na Zeměploše (Slovo "turista" Mrakoplaš považoval za ekvivalent slova "idiot" - str. 76, Barva kouzel). Jeho neuvěřitelná naivita Mrakoplaše dovádí až k šílenství a je častokráte zdrojem neuvěřitelných komplikací ... Dvoukvítek   je romantik toužící po dobrodružství. Proto si najme Mrakoplaše jako průvodce. Dvoukvítek se doma v Bes Pelargiku živí jako úředník, který prodává "pojí štěnic"... Je vlastníkem Zavazadla - bedny, která má spoustu   malých nožiček a je vyrobena z Myslícího hruškovníku. Je extrémně věrné svému majiteli a vysoce nebezpečné nepřátelům svého pána...       

  A tito dva (a Zavazadlo) se spolu vydají na dobrodružnou cestu
po Zeměploše... Spolu s nimi zjistíte něco o magickém čísle 8, potkáte draky, kteří existují pouze pokud na ně věříte, poznáte jak je to s hrdiny (zde se Terry velmi jemně naváží do Conana) a vlastně poznáte skoro celou Zeměplochu.             Jak je již asi jasné, je Terry autorem s neuvěřitelným smyslem pro humor. Jeho nápady jsou originální a natolik vtipné, že ho čtou i lidé, kteří nemohou jinak fantasy ani vystát (což doufám není váš případ). Vizáž knihy doplňuje krásná obálka jejímž autorem je Josh Kirby, který je (naštěstí) jediným autorem obálek zeměplošských knih.         O Barvě kouzel by se dalo mluvit dlouhou dobu, ale to bych byl nucen prozrazovat některé z vtípků, či dějových situací a to nechci. Připravil bych vás o spoustu smíchu. Proto vám vřele doporučuji, aby jste si Barvu   kouzel přečetli. Na zadní straně obálky je věta:" Nejšťavnatější a nejoriginálnější fantasy od doby, kdy vyšla kniha Stopařův průvodce po galaxii " - věřte tomu ... Na vaše názory se těší jak Martin - autor těchto stránek, tak já.          
                 A želva kráčí dál ...
     

   

Barva kouzel
Terry Pratchett
 
překlad: Jan Kantůrek

odp. redaktor: neuveden
  
náklad: neuveden
Praha 1993
vydání první

     Alier