Make your own free website on Tripod.com

8/4/98 - čtvrtek

Vznik Ankh-Morporku

Jedna ze dvou legend, které se týkají založení Ankh-Morporku, vypráví o tom, že dva osiřelí chlapci, kteří město vystavěli, byli co by nemluvňata nalezeni a odkojeni hrošicí (v zeměplošské literatuře nazívané orijeple, i když někteří historici tvrdí, že je to nesprávný přepis a výklad slova orijaple, což je velmi rozšířený typ prosklené skříňky na alkoholické nápoje).

Most v Ankh-Morporku lemuje osm heraldických hroších figur, obrácených hlavami k moři. Říká se, že až nastane čas amsto se ocitne v nebezpečí, hroši obživnoua dají se na útěk.

Druhá legenda, kterou si obyvatelé města vyprávějí velmi zřídka, praví, že kdysi za dávných časů seslali bohové na zeměplochu povodeň. Tu přežila jen skupina moudrých lidí. Ti si totiž včas postavili obravský koráb a nj s sebou vzali dvojici od všech zvířat, která tehdy na Ploše žila. Po několika týdnech plavby začala hromada všech hnojů přespříliž zatěžovat loď, proto - tak praví pověst - hnůj na jednom místě hodili přes palibu a souš, která tak vznikla, nazvali Ankh-Morpork.

Výrok dne:

Přímý zásah meteorem do Ankh-Morporku, by se dal z určitého hlediska posuzovat jako zušlechtění místní krajiny.
Terry Pratchett
 
Řeka tekoucí v Ankh-Morporku, pramení v podhůří Beraní hlavy a zavlažuje tam rozlehlé náplavové roviny. Bohužel v čase kdy tato řeka dorazí do Ankh-Morporku (cca 1 mil. obyvatel) lze o ní říct, že je tekutá jn díky tomu, že se pohybuje o něco rychleji než okolní zem. Obsah zvráceného žaludku by mohl pravděpodobně způsobit, že hodnota průměrného znečištění řeky by se snížila. 

Mrakoplaš

Zavazadlo.

 Knihovník 

Neviditelná Univerzita

Klub přátel díla Terryho Pratchetta a jeho zeměplochy.

Martin Schwartz

Steinerova 603

Praha 4 - Háje

149 00

Toto je čistě jen adresa a nemá žádnou souvislost s touto stranou.

Veškeré příspěvky do Ankh-Morpork Times posílejte na adresu
kalda@mailexcite.com.