Make your own free website on Tripod.com
  Terry Pratchett v Praze !

Terry Pratchett je jedním z nejznámějších - a také nejprodávanějšch - anglických spisovatelů. První jeho knihou, která u nás vyšla, byla Nefalšovaná kočka (The Unadulterated Cat), ale opravdovým hitem, který se stal stejně jako ve světě i u nás fenoménem, je série Zeměplocha.

Zeměplocha je dnes již téměř dvacetidílná řada více či méně volně spojených románů, odehrávajících se na placatém světě, spočívajícím na zádech čtyř slonů, nesených vesmírem na krunýři želvy A'Tuin. Terry Pratchett tento svět zabydlel nepřeberným množstvím pozoruhodných postaviček - ať už je to čaroděj-packal Mrakoplaš, bábi Zlopočasná, SMRŤ, stařenka Oggová (její proslavená Ježčí píseň už zazněla i po několika pražských krčmách), Erik…

U nás příběhy Zeměplochy (stejně jako část dalších Pratchettových knih) vycházejí v péči nakladatelství
Talpress. A na jeho pozvání letos Terry Pratchett přijel již podruhé do Prahy !

Před knihkupectvím Krakatit v Jungmannově ulici, kde ve čtvrtek odpoledne proběhlo první kolo autogramiády, se už několik hodin před příjezdem Terryho vytvořila fronta dlouhá několik desítek metrů.

S malým zpožděním (ulice Prahy ten vypadaly spíš jako parkoviště - vozy se sunuly rychlostí rozzlobených hlemýžďů) začala kolem šesté hodiny podpisovka. Terry Pratchett se nevzdal a podepisoval a maloval věnování, až dokud nebyl po několika hodinách uspokojen i poslední fanoušek - i když nutno dodat, že při pohledu na útlou dívenku, která před něj postavila úhledně vyrovnaný sloupeček dvaceti jeho u nás vydaných knih plus originály Zeměplochy v angličtině, se mu na okamžik zamžil zrak.

Knihy podepisoval i Jan Kantůrek, jehož výtečné přelady mají na úspěchu Zeměplochy v Čechách nemalou zásluhu.

V pátek dopoledne proběhla tiskovka pro novináře, a kolem poledne se vyrazilo do Brna … moravských fanoušků Zeměplochy je také požehnaně, takže Terry Pratchett opět podepisoval a podepisoval a podepisoval.

 

Všechny knihy ze série Zeměplocha, stejně jako figurky postaviček, si můžete prohlédnout a objednat na stránkách nakladatelství Talpress - http://www.talpress.cz.